Pozitif enerji denilince Ayrıntı Teknolojileri

Köprübaşı MYO Güneşe Dönüyor Projesinin sonuç toplantısına ilçe protokolü, Zafer Kalkınma Ajansı temsilcisi, Yüklenici Firma Ayrıntı Teknolojileri temsilcileri ile ilçenin önde gelen yatırımcıları ve esnafları katıldı.

Toplantının başlangıcında gerçekleştirilen Güneşten Elektrik Hasadı temalı sergide güneşten elektrik elde etmek için kullanılan yöntemler ve örnek uygulamalar katılımcılara anlatıl...dı.

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından %75 hibe destekli ve %25’i üniversite tarafından karşılanarak Köprübaşı Meslek Yüksekokulu çatısına kurulan 30 kW gücündeki fotovoltaik güneş enerjisi santralinin tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Murat Ateş, kurulan sistemle yılda 45.000 kWh enerji üretilmesi bunun karşılığında yaklaşık 22 ton karbondioksit emisyonunun azaltılmasının beklendiğini söyledi. Yüksekokul Müdürü Ateş: Köprübaşı Meslek Yüksekokulu’nun elektrik ihtiyacının tamamını güneşten sağlayacak olan bu sistem sayesinde Yüksekokulumuz 25 yılda 100 bin dolar civarında tasarruf sağlayacak dedi. Çevre sorunlarının arttığı ve enerjide dışa bağımlılığın yüksek olduğu ülkemizde bu proje ile yatırımcıların temiz enerji ve ülke ekonomisine katkı sağlama konusunda bilinçlendirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Ateş, “Köprübaşı MYO Güneşe Dönüyor Projesi” ile kendi elektriğinin tamamını güneşten sağlayan ilk kampüs olarak önemli bir başarıya imza attıklarını söyleyerek, bu projede öncü olan başta rektörümüz Sayın Prof. Dr. A. Kemal Çelebiye, Zafer Kalkınma Ajansına, Projede emeği geçen tüm paydaşlara ve proje ekibine teşekkür ederim dedi.