Çatı üstü için uygulanacak alım fiyatları belirlendi

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe sistemlerinden üretilen ihtiyaç fazlası elektriğin alım fiyatına yönelik düzenleme yayınlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile bu bedel elektrik abonelerinin, kendi abone gruplarına ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli olarak belirlendi.

Düzenleme kararın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren çağrı mektubu almaya hak kazanan ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar işletmeye girecek YEK destekleme mekanizmasına tabi üretim tesisleri için 10 yıl süre ile geçerli olacak.

Kurulu güç sınırı ise meskenler için 10 kW, ticarethane, sanayi, tarımsal sulama ve aydınlatma aboneleri için 1 MW olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu son olarak 30 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de 1 Nisan 2018 itibari ile uygulanacak güncel tarife bilgilerini açıklamıştı.

Düzenleme ile halihazırda lisanssız elektrik üretim düzenlemeleri kapsamında 13,3 dolar-sent/kilovat-saat olarak uygulanan alım fiyatları, mevcut elektrik fiyatları ile 3 dolar-sent/kWh düzeyine düşmüş oldu.

© Ayrıntı Teknolojileri | All Rights Reserved